NAUČNI ČASOPIS ZA TEORIJU I PRAKSU BIBLIOTEKARSTVA
ISSN 2217-5563
 

Novi broj



Ћирилица Latinica
 


Karla Robin Herši
Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji
unorc.rs@one.un.org

Br. 33 (novembar 2018), str. 1-2


Agenda 2030 i biblioteke


Biblioteke širom sveta svakodnevno pružaju ljudima pristup informacijama koje su im potrebne za život, učenje, stvaranje i inovacije. U najznačajnijim institucija ma u najvećim svetskim gradovima, baš kao i u mobilnim bibliotekama koje krstare zabačenim seoskim putevima, zna se da pristup informacijama omogućava pojedin cima, zajednicama, narodima i organizacijama da donose bolje odluke i žive kvali tetnije. Ovo je argument koji je predočen Ujedinjenim nacijama tokom debate država članica o razvojnoj agendi Post 20151. Implikacije su bile jasne. Pristup informa cijama mora se uključiti u Ciljeve održivog razvoja.
Jedinstvena uloga biblioteka čini ove ustanove važnim razvojnim partnerima, ka ko zbog omogućavanja pristupa informacijama u svim formatima, tako i zbog realiza cije usluga i programa koji zadovoljavaju potrebe za informacijama u promenljivom i sve kompleksnijem društvu.
Pristup informacijama je međusektorsko pitanje koje podržava sve Ciljeve odr živog razvoja. Bibliotečke usluge doprinose postizanju boljih rezultata u njihovoj re alizaciji, tako što:

  1. Promovišu univerzalnu pismenost, uključujući medijsku i informacionu pisme nost i veštine digitalne pismenosti;
  2. Smanjuju jaz u pristupu informacijama i pomažu vladajućim strukturama, ci vilnom društvu i sferi biznisa da bolje razumeju potrebe za informacijama na lokalu;
  3. Obezbeđuju mrežu putem koje se šire vladini programi i usluge;
  4. Ubrzavaju digitalnu inkluziju kroz pristup informacionim i komunikacionim tehnologijama i posvećeno osoblje koje pomaže ljudima da razviju nove digitalne veštine.
Pružajući pristup informacijama, podršku pismenosti i informacionim i ko munikacionim tehnologijama i pristup prostoru lokalne zajednice, biblioteke podr žavaju implementaciju Ciljeva održivog razvoja.
  1. Depozitne biblioteke Ujedinjenih nacija podržavaju širenje informacija i is traživački rad, čime se pomaže donosiocima odluka da ostvare Ciljeve održi vog razvoja;
  2. Pristup informacijama o zdravlju, životnoj sredini i poljoprivredi predsta vlja jednu od stavki Ciljeva održivog razvoja, a biblioteke omogućavaju pristup istraživanjima i infrastrukturi koji se odnose na njih, uključujući resurse u otvorenom pristupu;
  3. Medijska i informaciona pismenost i programi opismenjavanja za decu, žene, odrasle i marginalizovane grupe društva predstavljaju značajan doprinos posti zanju univerzalne pismenosti.
Širom sveta, 320.000 javnih i više od milion parlamentarnih, nacionalnih, uni verzitetskih, naučnih i istraživačkih, školskih i specijalnih biblioteka obezbeđu ju da informacije i veštine njihovog korišćenja budu dostupne svima – što ih čini institucijama od suštinskog značaja u digitalnom dobu.
Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji posvećen je podršci Vladi i narodu Srbije i svim partnerima u unapređivanju implementacije Agende 2030. U našem petogodišnjem raz vojnom partnerstvu sa Republikom Srbijom predvideli smo prostor za rad na obrazo vanju, promovisanju kulture za razvoj, unapređivanju rodne ravnopravnosti i u mnogim drugim oblastima. Radujemo se što su biblioteke Srbije među našim partnerima.


1 Autorka je stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji. Tekst je izgovoren na otvaranju IFLA Regionalne radio nice „Uloga biblioteka u ostvarivanju UN Agende 2030“, u Beogradu, 28. maja 2018. – Bibliotekarsko društvo Srbije, „Održana IFLA–BDS radionica o bibliotekama i UN 2030“, preuzeto 23. 10. 2018, http://bds.rs/wordpress/?p=2550.


Prevela: Biljana Živanović

Preuzmi tekst