НАУЧНИ ЧАСОПИС ЗА ТЕОРИЈУ И ПРАКСУ БИБЛИОТЕКАРСТВА
ISSN 2217-5563
 

Нови број


Анита Илиева Николовска
Македонска академија на науките и уметностите, Скопје
Лексикографски центар
anita@manu.edu.mk


Документација музејских колекција


Сажетак
Документација музејских колекција разматра се као интегрaлни аспект ширег појма „управљање колекцијaма“ и у оквиру оних теоријских поставки које ову функцију музеја сматрају средиштем њиховог рада. Стога се у разради савремених приступа документацији више пажње усмерава ка управљачком аспекту у формулисању политике и употреби ресурса, него ка систематичности и специфичности употребљених техника и стандарда у процесу документовања. Савремени приступи документацији музејских колекција, који имају у виду интегралне и интегрисане перспективе, наглашавају потребу музеја да процењују и вреднују утицаје информатичких и комуникацијских технологија на документацијску праксу.
У раду се посвећује посебна пажња сагледавању могућности заједничког деловања музеја и осталих „институција сећања“, што је подстакнуто реално остварљивом могућношћу интегрисања културног наслеђа у информатичко окружење. У контексту захтева да се критички сагледа приступ културном наслеђу којег нуде информатичке технологије, у раду се указује на усвајање теоријских поставки и технику концепта „управљање знањем“ у погледу документације, што је неопходни услов за испуњавање друштвене одговорности музејских установа у трагању, формирању и преношењу културног идентитета заједнице у којој делују.

Кључне речи:
документација, музеј, музејска колекција, управљање колекцијама, културно наслеђе, дигитализација, стандарди, мрежно повезивање, сарадња, управљање знањем



Преузми пун текст (190 KB)